Başkonsolosun Mesajı

Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Devletimizin Edinburg’ta Başkonsolosluk açılması kararı alması çerçevesinde Edinburg’a atanan ilk Başkonsolos olarak görevime 1 Haziran 2014 tarihinde başladım. Görev bölgesi İskoçya’nın yanısıra Kuzey İrlanda ve İngiltere’nin kuzeyini kapsayan temsilciliğimizde ilk Başkonsolos olarak görev üstlenmekten büyük onur duyuyorum.

Göreve başlamamdan bu yana, vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuzdan beklentilerini daha iyi anlayabilmek amacıyla birçok ilde toplantılar düzenleyip sizlerle biraraya geldik. Bu toplantılara katılan herkese canı gönülden teşekkür ederim. Ayrıca, yine sizler tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarımızla güçlü iletişim kanalları tesis etmek amacıyla birlikte çaba gösterdik. Bu süreçte verdiğiniz yardımlar ve destekler için ayrıca müteşekkirim.

Başkonsolosluğumuzun daimi kançılaryası olarak kullanılmak üzere, sorunsuz bir şekilde ve rahat koşullar altında konsolosluk hizmeti sunulmasına imkan verecek, devletimizin itibarına yaraşır, mutena bir muhitte, kolay ulaşabilir bir noktada bina satın aldık. Satın alınan binamızın uzun yıllar boyunca konsolosluk faaliyeti verebilecek hale getirilmesi için gerekli çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmaların tamamlanmasını müteakip 2017 yılı içinde yeni binamızda sizlere hizmet vermeyi planlıyoruz.

Devletimizin ve hükümetimizin Edinburg’ta Başkonsolosluk açılmasına dair kararının temelinde, talep ve beklentilerinizi karşılayacak şekilde konsolosluk hizmeti almanızı temin etmek bulunmaktadır. Sizlerin Başkonsolosluğumuzdan en büyük beklentisinin bir an önce konsolosluk hizmetlerinin verilmeye başlanması olduğunun en başından bu yana farkındayız. Bu itibarla, yeni binamıza taşınıncaya dek, halihazırdaki geçici ofisimizden konsolosluk hizmetleri sunabilmek amacıyla başladığımız çalışmaları sonuçlandırmak üzereyiz. Bu bağlamda 2016 yılının ikinci yarısında tüm konsolosluk hizmetlerini sunabilmeyi öngörüyoruz.

Başkonsolosluğumuzun sorumlulukları arasında, ülkemiz ile görev bölgemiz arasındaki kültür, ticaret ve eğitim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi de bulunmaktadır. Nitekim geçtiğimiz dönemde sizlerin de destek ve katılımlarıyla konser, konferans ve defile gibi çeşitli etkinlikler düzenledik. Bize güç veren ilginizin ve şevkinizin artarak devam etmesini temenni ederken, öneri ve düşüncelerinizi beklediğimizi belirtmek isterim. Ticaret ve eğitim alanında düzenlenmesine katkıda bulunduğumuz karşılıklı ziyaretlerin, önümüzdeki dönemde daha da artacağına inanıyoruz.

Başkonsolosluğumuzun kapısının tüm vatandaşlarımıza her zaman açık olduğunu esasen bildiğinizi ve gözlemlediğinizi düşünüyorum. Bundan sonra da, şimdiye dek olduğu gibi, sizleri her zaman güleryüz ve samimiyetle karşılayıp sorunlarınızın çözümüne katkıda bulunacağız.

Bu vesileyle sizlere en iyi dileklerimi sunuyorum.

Semih Lütfü TURGUT

Başkonsolos

Semih Lütfü Turgut Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:30 / 14:30 - 17:30

1.1.2018 Yılbaşı (Official Holiday)
2.1.2018 Resmi Tatil (New Years Day)
30.3.2018 Dini Tatil (Good Friday)
2.4.2018 Dini Tatil (Easter Monday)
7.5.2018 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
28.5.2018 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
15.6.2018 Ramazan Bayramı
6.8.2018 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday Scotland)
21.8.2018 Kurban Bayramı
27.8.2018 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday UK)
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı (Republic Day)
30.11.2018 Dini Tatil (St. Andrew's Day)
25.12.2018 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2018 Resmi Tatil (Boxing Day)